Infolinie czynne:
pon-pt 8:00 - 16:00
genetyka
+48 602 424 647
pon-pt 8:00 - 16:00
toksykologia
+48 882 467 710

Jak dobrze pobrać materiał DNA (Mikroślady)?

Jak dobrze pobrać materiał – Mikroślady

Zdobycie materiału do badań genetycznych bywa niekiedy niezręcznym i trudnym wyzwaniem dla naszych zleceniodawców. Dlatego też poniżej przedstawiamy Państwu przykłady materiału biologicznego, który może być użyty do badań oraz wskazówki dotyczące właściwego jego zabezpieczenia.

Co zrobić, gdy z różnych przyczyn nie mamy możliwości pobrania wymazu z jamy ustanej osoby badanej?

Nasze doświadczenie zdobyte dzięki wieloletniej współpracy z wymiarem sprawiedliwości pozwala nam na wykonywanie badań z wykorzystaniem wielu alternatywnych „nośników” DNA. W zależności od okoliczności materiał biologiczny może zostać pozostawiony na różnorodnych powierzchniach. Do najczęstszych mikrośladów wykorzystywanych jako alternatywa dla wymazu należą włosy z cebulkami z głowy lub innego miejsca na ciele (włosy bez cebulek nie nadają się do badań jądrowego DNA) oraz przedmioty codziennego użytku takie jak: szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, smoczek dziecięcy, guma do żucia czy niedopałek papierosa.  W przypadkach podejrzenia o niewierność lub przemoc seksualną materiałem badawczym mogą być: bielizna, pościel, odzież, prezerwatywa czy nawet ścinki paznokci. Oczywiście w takich okolicznościach można również zabezpieczyć włosy lub pobrać wymaz z miejsc intymnych. Oprócz, śliny, włosów czy wydzielin z miejsc intymnych, z nosa lub z dróg oddechowych, DNA jest oczywiście dostępny we krwi. Mikrośladami zawierającymi krew mogą być nie tylko plamy na chusteczce higienicznej czy odzieży, ale też paski glukometryczne, igły strzykawkowe czy wenflonowe oraz podpaski i wkładki higieniczne. 

Czy z każdego przekazanego materiału udaje się uzyskać pełen profil DNA?

Powodzenie analiz zależy od stanu zachowania przekazanego do badań materiału. Zdarza się, że uzyskanie pełnego profilu loci STR okazuje się niemożliwe z względu na brak DNA w materiale, jego znaczną degradację lub obecność inhibitorów reakcji amplifikacji. Z tego powodu przygotowaliśmy specjalne badanie wstępne polegające na sprawdzeniu przydatności mikrośladu do badań genetycznych. Badanie zakłada, że najpierw przesyłają nam Państwo mikroślad i zlecają badanie wstępne, a dopiero po potwierdzeniu jego przydatności do dalszych badań dosyłany jest pozostały materiał porównawczy i składane jest zlecenia na analizy docelowe. W przypadku zdegradowania DNA lub jego niewystarczającej ilości konieczne jest dostarczenie innego materiału, lub indywidualne skonsultowanie alternatywnych metod badawczych, co jednak zazwyczaj wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów przez Klienta.

slad

Pobieranie mirośladów DNA ze smoczka dziecka

Jak zabezpieczyć mikroślad?

Czynnikiem negatywnie wpływającym na analizy DNA są m.in. inhibitory PCR obecne w niektórych produktach chemicznych, w pożywieniu i zanieczyszczeniach środowiskowych. Niekorzystny  wpływ na materiał biologiczny ma wilgoć. Umożliwia ona rozwój mikroorganizmów takich jak grzyby czy bakterie, które mogą doprowadzić do degradacji materiału.

Aby zabezpieczyć mikroślad przed zanieczyszczeniem i działaniem negatywnych czynników należy zachowując najwyższą ostrożność i używając sterylnych rękawiczek zapakować materiał w sterylne pojemniki (np. do analizy moczu) lub w czyste papierowe koperty (najlepiej kilka warstw). Bardzo istotne jest, aby wilgotne próbki przed zapakowaniem wysuszyć w bezpiecznym miejscu.

Jak długo po pobraniu materiał zachowuje jakość wystarczającą do przeprowadzenia analizy?

Właściwie zabezpieczony i przechowywany w odpowiednich warunkach materiał nadaje się do analizy DNA przez wiele lat. Prosimy jednak o możliwie jak najszybsze przekazywanie nam pobranych próbek. W przypadku analiz toksykologicznych wskazana jest konsultacja telefoniczna, gdyż przydatność materiału zależy od tego, jakie badania maja być wykonane i jaki materiał został zabezpieczony.

W przypadku dalszych wątpliwości i pytań służymy pomocą,

Zespół TwójDNApl